Procedury COVID 19
Informacje ogólne.
· Do szkoły może uczęszczać uczeń bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych oraz gdy domownicy nie przebywają na kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych lub
w izolacji.
· W drodze do i ze szkoły uczniowie przestrzegają aktualnych przepisów prawa dotyczących zachowania w przestrzeni publicznej.
· Przy wejściu do budynku szkoły znajduje się informacja o obowiązku dezynfekowania rąk oraz instrukcja użycia środka dezynfekującego. Wszystkim wchodzącym do budynku szkoły umożliwiamy skorzystanie z płynu do dezynfekcji rąk.
· Opiekunowie uczniów przybywający do szkoły z ważnych powodów w przestrzeni wspólnej szkoły, zachowują zasady:
1. 1 opiekun z jednym uczniem,
2. dystansu od kolejnego opiekuna z uczniem min. 1,5 m,
3. dystansu od pracowników szkoły min. 1,5 m,
· opiekunowie powinni przestrzegać obowiązujących przepisów prawa związanych z bezpieczeństwem zdrowotnym obywateli (m.in. stosować środki ochronne: osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk).
· W miarę możliwości należy ograniczyć przebywanie w szkole osób z zewnątrz do niezbędnego minimum (obowiązuje je stosowanie środków ochronnych: osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk). W szkole mogą przebywać tylko osoby bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych i mogą one przebywać tylko w wyznaczonych obszarach, tj. korytarz na parterze oraz gabinety: dyrektora, wicedyrektora, sekretariat i księgowość. Wszędzie muszą być zapewnione zasady dystansu społecznego.
· Należy zapewnić sposoby szybkiej, skutecznej komunikacji z opiekunami ucznia- kontakt
z wykorzystaniem technik komunikacji na odległość- telefon, dziennik elektroniczny. Wychowawcy dopilnowują, by numery telefonów do dzieci i rodziców znajdowały się w dzienniku elektronicznym.
· Szkoła posiada termometr bezdotykowy, który jest dezynfekowany po każdym użyciu w danej grupie. W przypadku innych termometrów niż termometr bezdotykowy konieczna jest dezynfekcja po każdym użyciu.
· Jeżeli pracownik szkoły zaobserwuje u ucznia objawy mogące wskazywać na infekcję dróg oddechowych, w tym w szczególności gorączkę, kaszel, należy odizolować ucznia w odrębnym pomieszczeniu lub wyznaczonym miejscu( pokój obok gabinetu pielęgniarki na I piętrze budynku fizyki), zapewniając min. 2 m odległości od innych osób, i niezwłocznie powiadomić rodziców/opiekunów o konieczności odebrania ucznia ze szkoły (rekomendowany własny środek transportu).
· W miarę możliwości rekomenduje się taką organizację pracy i jej koordynację, która umożliwi zachowanie dystansu między osobami przebywającymi na terenie szkoły, szczególnie w miejscach wspólnych i ograniczy gromadzenie się uczniów na terenie szkoły oraz unikanie częstej zmiany pomieszczeń, w których odbywają się zajęcia. W związku z powyższym:
1. klasy rozpoczynają i kończą zajęcia o różnych godzinach ( plan lekcyjny);
2. po zakończeniu lekcji, pomimo otwarcia drzwi i okien w celu wietrzenia klasy ( co wskazane jest również podczas zajęć, jeśli pogoda na to zezwala) uczniowie pozostają w klasie, wychodzą tylko do toalety lub w innej ważnej sprawie lub po to, by zmienić pracownię, tak by na korytarzach przebywało jak najmniej uczniów;
3. zajęcia wf w miarę możliwości odbywają się na świeżym powietrzu. Ponieważ są trzy sale sportowe, więc należy pilnować, by w dużej hali miała zajęcia tylko jedna grupa lub dwie małe
w odległych częściach hali;
· Obowiązują ogólne zasady higieny: częste mycie rąk (po przyjściu do szkoły należy bezzwłocznie umyć ręce), ochrona podczas kichania i kaszlu oraz unikanie dotykania oczu, nosa i ust.
· Zaleca się noszenie maseczek lub przyłbic podczas zajęć lekcyjnych ( do decyzji ucznia i nauczyciela), ale nakazuje się noszenie tych środków ochrony podczas przemieszczania się korytarzami szkolnymi podczas przerw lekcyjnych oraz w toaletach.
· Przedmioty i sprzęty znajdujące się w sali, których nie można skutecznie umyć, uprać lub dezynfekować, należy usunąć lub uniemożliwić do nich dostęp. Przybory do ćwiczeń (piłki, skakanki, obręcze itp.) wykorzystywane podczas zajęć należy czyścić lub dezynfekować.
· Uczeń posiada własne przybory i podręczniki, które w czasie zajęć mogą znajdować się na stoliku szkolnym ucznia, w torbie lub we własnej szafce w szatni. Uczniowie nie powinni wymieniać się przyborami szkolnymi między sobą.
· W sali gimnastycznej używany sprzęt sportowy oraz podłoga powinny zostać umyte detergentem lub zdezynfekowane po każdym dniu zajęć, a w miarę możliwości po każdych zajęciach.
· Należy wietrzyć sale, części wspólne (korytarze) co najmniej raz na godzinę, w czasie przerwy, a w razie potrzeby także w czasie zajęć.
· Zaleca się korzystanie przez uczniów z boiska szkolnego oraz pobyt na świeżym powietrzu na terenie szkoły, w tym w czasie przerw.
· Podczas realizacji zajęć, w tym zajęć wychowania fizycznego i sportowych, w których nie można zachować dystansu, należy ograniczyć ćwiczenia i gry kontaktowe.
· Dla bezpiecznego korzystania z szatni, pracownik obsługi będzie wpuszczał do niej nie więcej niż 20 osób, pozostałe osoby wchodzą do szatni sukcesywnie po wyjściu poprzednich. Należy dopilnować, by uczniowie wchodzili jednym, a wychodzili drugim wyjściem oraz umieścić środek do dezynfekcji rąk przy wejściu do szatni.
· Ewentualne zajęcia pozalekcyjne odbywające się w szkole, należy ustalić z dyrektorem szkoły, by upowszechnić zasady ich realizacji zgodnie z zasadami bezpieczeństwa.
· Z biblioteki szkolnej może korzystać jednocześnie max. 5 osób (pozostałe czekają na wejście przed drzwiami) oraz może też przebywać tam po jednej osobie przy każdym komputerze. Należy zachować okres 2 dni kwarantanny dla książek i innych materiałów przechowywanych w bibliotekach. Należy też zapewnić dezynfekcje rąk dla osób wchodzących do biblioteki.
· Osoby, które przebywają w izbie tradycji podczas zastępstwa- siedzą w osobnych ławkach, lub (jeśli jest to niemożliwe)- zastępstwo odbywa się w większej sali lekcyjnej albo na wolnym powietrzu ( jeśli pogoda na to pozwala)
· Pielęgniarka szkolna, ustala i przedstawia dyrektorowi szkoły oraz upowszechnia zasady korzystania
z gabinetu profilaktyki zdrowotnej, uwzględniając wymagania określone w przepisach prawa oraz aktualnych wytycznych m.in. Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia.
Higiena, czyszczenie i dezynfekcja pomieszczeń i powierzchni
· Przy wejściu głównym znajdują się numery telefonów do właściwej miejscowo powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej, oddziału zakaźnego szpitala i służb medycznych.
· Należy dopilnować, aby wszystkie osoby trzecie, w tym rodzice uczniów, wchodzące do szkoły dezynfekowały dłonie lub zakładały rękawiczki ochronne, miały zakryte usta i nos oraz nie przekraczały obowiązujących stref przebywania.
· Należy regularnie myć ręce wodą z mydłem oraz dopilnować, aby robili to uczniowie, szczególnie po przyjściu do szkoły, przed jedzeniem, po powrocie ze świeżego powietrza i po skorzystaniu z toalety.
· Przeprowadza się monitoring codziennych prac porządkowych, ze szczególnym uwzględnieniem utrzymywania w czystości sal zajęć, pomieszczeń sanitarnohigienicznych, ciągów komunikacyjnych, dezynfekcji powierzchni dotykowych – poręczy, klamek i powierzchni płaskich, w tym blatów w salach
i w pomieszczeniach spożywania posiłków, klawiatur, włączników.
· Przeprowadzając dezynfekcję, należy ściśle przestrzegać zaleceń producenta znajdujących się na opakowaniu środka do dezynfekcji. Ważne jest ścisłe przestrzeganie czasu niezbędnego do wywietrzenia dezynfekowanych pomieszczeń i przedmiotów, tak aby uczniowie nie byli narażeni na wdychanie oparów środków służących do dezynfekcji.
· W pomieszczeniach sanitarnohigienicznych znajdują się plakaty z zasadami prawidłowego mycia rąk,
a przy dozownikach z płynem do dezynfekcji rąk – instrukcje dezynfekcji.
· Należy na bieżąco dbać o czystość urządzeń sanitarno-higienicznych, w tym ich dezynfekcję lub czyszczenie z użyciem detergentu- pracownicy obsługi.
· Maszyna do sprzedaży napojów powinna być dezynfekowana przez pracownika obsługi po każdej przerwie.
· Osoby, które na terenie szkoły będą używać masek lub rękawic jednorazowych, muszą je wyrzucać do specjalnie oznaczonego w tym celu pojemnika- kosza na śmieci . https://gis.gov.pl/zdrowie/koronawirus-zdrowie/informacje-i-zalecenia-pl/wytyczne-ws-postepowania-z-odpadami-w-czasie-wystepowania-zakazen-koronawirusem-sars-cov-2/
· Toalety i korytarze szkolne oraz inne miejsca pobytu uczniów podczas przerw musza być dezynfekowane po każdej przerwie oraz po skończonych zajęciach w szkole.
Gastronomia
· Korzystanie ze sklepiku szkolnego powinno odbywać się zgodnie z warunkami sanitarno-higienicznymi.
W sklepiku może przebywać jednocześnie 3 osób, a spożywanie zakupionego posiłku musi się odbywać na korytarzu, w sali lekcyjnej lub na wolnym powietrzu ( jeśli pogoda na to zezwala) ale z zachowaniem dystansu społecznego . Urządzenia, klamki, blaty… w sklepiku szkolnym muszą być dezynfekowane po każdej przerwie.
· W przypadku braku innych możliwości organizacyjnych dopuszcza się spożywanie posiłków przez dzieci w salach lekcyjnych z zachowaniem zasad bezpiecznego i higienicznego spożycia posiłku.
Postępowanie w przypadku podejrzenia zakażenia u pracowników szkoły
· Do pracy w szkole mogą przychodzić jedynie osoby, bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych oraz gdy domownicy nie przebywają na kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych lub w izolacji.
· W miarę możliwości podczas organizowania pracy pracownikom powyżej 60 roku życia lub z istotnymi problemami zdrowotnymi, które sprawiają, że osobę taką zalicza do grupy tzw. podwyższonego ryzyka, należy zastosować rozwiązania minimalizujące ryzyko zakażenia (np. nieangażowanie w dyżury podczas przerw międzylekcyjnych, a w przypadku pracowników administracji w miarę możliwości praca zdalna).
· Należy wyznaczyć i przygotować (m.in. wyposażyć w środki ochrony i płyn dezynfekujący) pomieszczenie, w którym będzie można odizolować osobę w przypadku zaobserwowania objawów chorobowych- pokój obok gabinetu pielęgniarki w budynku fizyki na I piętrze.
· Pracownicy szkoły zostaną poinstruowani, że w przypadku wystąpienia niepokojących objawów choroby zakaźnej powinni pozostać w domu i skontaktować się telefonicznie z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej, aby uzyskać teleporadę medyczną, a w razie pogarszania się stanu zdrowia zadzwonić pod nr 999 lub 112 i poinformować, że mogą być zakażeni koronawirusem.
· W przypadku wystąpienia u pracownika będącego na stanowisku pracy niepokojących objawów infekcji dróg oddechowych powinien on skontaktować się telefonicznie z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej, aby uzyskać teleporadę medyczną).
· Obszar, w którym poruszał się i przebywał pracownik z infekcją dróg oddechowych, bezzwłocznie należy poddać gruntownemu sprzątaniu, zgodnie z funkcjonującymi w podmiocie procedurami oraz zdezynfekować powierzchnie dotykowe (klamki, poręcze, uchwyty itp.) oraz zastosować się do indywidualnych zaleceń wydanych przez organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej.
· W przypadku potwierdzonego zakażenia SARS-CoV-2 na terenie szkoły należy stosować się do zaleceń państwowego powiatowego inspektora sanitarnego.
· W razie wystąpienia zakażenia ustala się listę osób przebywających w tym samym czasie
w pomieszczeniach, w których przebywała osoba podejrzana o zakażenie i zaleca się stosowania się do wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego dostępnych na stronie https://www.gov.pl/web/koronawirus/ oraz https://gis.gov.pl/ odnoszących się do osób, które miały kontakt z zakażonym.
· Zawsze w przypadku wątpliwości należy zwrócić się do właściwej powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej, aby odbyć konsultację lub uzyskać poradę.
Dodatkowe zasady pracy szkoły w okresie tzw. „kwarantanny powakacyjnej”
· Wprowadza się tzw. kwarantannę powakacyjną na okres jednego miesiąca po wakacjach letnich i w razie dalszego trwania pandemii na okres jednego miesiąca po feriach zimowych.
· W tym czasie obowiązuje nauka w stałych salach lekcyjnych przypisanych każdej klasie. Zmiana sali możliwa jest tylko przy podziale na grupy ( np. językowe, informatyczne, oraz inne, ale tylko w podziale grupowym i będzie się odbywać wg ustalonego harmonogramu ( salę zmienia tylko jedna grupa)
· Po każdej zmianie sali przez grupę uczniów jest ona dezynfekowana przed przyjęciem następnej grupy.
· Opuszczanie sal lekcyjnych podczas przerw jest dozwolone tylko w celach:
1. Wyjścia do toalety
2. Wyjścia na zewnątrz budynku
3. Konieczności zmiany sali
Poza salą uczniowie poruszają się w maseczkach z zachowaniem dystansu społecznego.
Dodatkowe zasady pracy podczas ogłoszenie powiatu ostrowieckiego strefą żółta lub czerwoną
· Podczas ogłoszenia powiatu ostrowieckiego strefą żółtą obowiązują zasady takie, jak podczas kwarantanny powakacyjnej oraz wprowadza się noszenie maseczek lub przyłbic również podczas zajęć lekcyjnych.
· Podczas ogłoszenia powiatu ostrowieckiego strefą czerwoną szkoła przechodzi na pracę zdalną.